Track & Sign opleiding Ardennen (België)
Altijd en overal kun je prenten en andere diersporen vinden. Je omgeving zit er vol mee en elk verteld zijn eigen verhaal.
Het logo van EXTRA is zo’n prachtig verhaal. Hoe mooi is het om al deze verhalen te leren zien & lezen?!
Ik neem je graag mee in de fascinerende wereld van Track & Sign (T&S).
***
ruim 25 video lessen + 2 Zoom bijeenkomsten + huiswerk
3 dagen excursie in de Ardennen (volpension)
certificaat
% op CyberTracker eval
begeleiding (app/facebook)
inclusief Het Prentenboek en de Veldkaarten
***
Wat leer ik?
- prenten van de verschillende families herkennen
- hun onderlinge verschillen en overeenkomsten
- de opbouw van de voeten en prenten (morfologie)
- verschillen tussen voor en achtervoet
- 4 manieren van lopen herkennen
- uitleg over alle andere sporen: nesten, holen, vraat, etensresten, braakballen, haren, veren, enz enz
- behalve theorie, veel tijd in het veld
- we gaan sporenbedden maken
- uitleg over het gebruik van wildcamera’s
Voor de excursies gaan we een lang weekend naar de Ardennen. Een prachtig landschap met uiteraard ook mooie en diverse dieren- en hun sporen. Ik leid je daar graag rond.
Ik ben er van overtuigd dat je na deze cursus anders om je heen gaat kijken en veel meer zult gaan zien. Zelfs in je eigen tuin gaat er een wereld voor je open!
Voor wie is deze opleiding?
Je kunt deelnemen omdat je meer wilt leren over diersporen, of omdat je je wilt voorbereiden op een CyberTracker evaluation.
Ook als je beroepsmatig met diersporen te maken hebt (ecoloog, monitoring) is deze cursus een prachtige manier om je kennis te vergroten en te verdiepen.
Het is ook mogelijk om dierspoor cursussen op maat te geven (WBE, IVN, KNNV, Ecologische Bureau’s). Stuur een mail als je interesse of vragen hebt.
Hoe zit de opleiding eruit?
De opleiding bestaat uit een praktijk en een theorie (online) gedeelte.
Wij beginnen met de theorie (onderin is een voorbeeld les te bekijken):
25+ videos over 'tracks' (prenten) en 'sign' (alle overige sporen) die je allemaal zo vaak kunt bekijken als je wilt, en allemaal wanneer het jou het beste uitkomt.
Je leert alle dierfamilies herkennen, hun prenten en sporen. De belangrijkste kenmerken en onderlinge verschillen. Je krijgt uitgebreid les, aan de hand van foto’s en voorbeelden, plus mijn jarenlange ervaring en kennis.
Je krijgt thuiswerk (puzzels om op te lossen) en huiswerk (opdrachten om sporen te vinden).
Wij hebben 2 keer een Zoom bijeenkomst waar we dit huiswerk gezamenlijk bespreken. Tijdens de cursus houden we contact via een app groep voor al je vondsten, vragen en antwoorden. Juist dat samen leren is heel waardevol en maakt dat deze cursus zich duidelijk onderscheid van vele andere diersporen cursussen.
Los van de uitgebreide theorie word je zelf tijdens de opleiding dus ook aan het werk gezet! Daarnaast besteden we veel tijd in het veld.
De tweede helft van de opleiding bestaat uit een lang weekend in de Ardennen (volpension).
Elke dag gaan wij op stap het veld in waar je het al geleerde toe kan passen. 's Avonds hebben wij tijd voor nog een aantal lezingen en het bespreken van eerder gemaakt huiswerk.
Wat kan ik na afloop?
Als ervaren Tracker zul je de wereld om je heen met andere ogen bekijken! Je kunt allerlei prenten en diersporen vinden, herkennen en op naam brengen. Dit zal je helpen bij je werk zoals het inventariseren/monitoring van soorten.
En je verbinding met 'de natuur' wordt veel sterker.
Daarnaast heb je deze voorkennis nodig voor de vervolgopleiding T&S die in de maak is. Deze opleiding is ook een prachtige opstap voor
de wildernis expedities die we aanbieden, omdat ‘tracking’ daar altijd een belangrijk onderdeel is. Verder is er de wintercursus in de Harz en de themadagen, die ook nieuw op de agenda komen.
Heb ik voorkennis nodig?
Nee. En zelfs als je al iets van diersporen weet, zul je zeker nieuwe dingen leren! Deze opleiding is voor zowel beginners als gevorderden.
'Tracking is a never ending story...'
Wat heb ik nodig om deel te nemen?
Een goed werkend internet. De wil en motivatie om te leren. Genoeg tijd om alle video's te bekijken en zelf op stap te gaan op zoek naar diersporen.
Plus een redelijke fysieke fitheid voor het weekend in de Ardennen (wij lopen een groot deel van de dag en veel van de paden).
EXTRA's
Bij deze opleiding zijn een gratis Prentenboek en een set Veldkaarten inbegrepen. Deze worden per post vooraf naar je opgestuurd.
Wat is het verschil tussen de T&S opleidingen in Nederland, Ardennen en online?
Kun je niet kiezen of wil je de opleidingen graag even vergelijken? Hier vind je een overzichtelijk schema. In de fotogallerei vind je een overzicht.
“Dat dacht ik nou vroeger nooit: Oh, kijk eens wat een mooie modder. Elke plas op een zandweg is nu een snoepwinkel vol prenten!”
Anneke en Katrien.
"Wat ik heel sterk vond aan de excursies: de manier waarop jullie cursisten laten leren: door alle opties af te strepen en niet meteen te roepen wat het is.
Behalve dat je daar veel van leert, dwingt het je ook om anders te kijken, beter te kijken, niet meteen een oordeel te hebben. Een onderzoekende houding. In het onderwijs is het op dit moment een hype, maar zoals jullie het invullen klopt het".
Marlijn, Groningen
"Dag René en Aaldrik, Wat een fantastisch eerste weekend was me dat! Ik ben nog aan het nagenieten en prijs me gelukkig dat ik me voor jullie Track & Sign opleiding heb ingeschreven.
Ik kijk al uit naar de volgende keer. Wat een zalige manier van bijleren! Ik probeer te puzzelen zodat ik tijd vrij kan maken voor de T&S in de Harz volgend jaar.
Lucas, België
"Ik vond het fantastisch om te ontdekken wat er allemaal in het bos leeft. Nooit gedacht dat er nog zoveel te vinden zou zijn".
Niels.
EXTRA info
Duur: 1 lang weekend in de Ardennen (3 volle dagen), 25+ video lessen, 2 Zoom bijeenkomsten, huiswerk(opdrachten) verdeeld over 4 maanden
Aantal deelnemers: min 6 - max 12
Voorkennis: niet nodig
Eten: volledig verzorgd
Overnachting: Volpension met meerpersoons kamers (1-pers. kamers beschikbaar tegen meerprijs)
Locatie: Ardennen (België), info volgt na aanmelding
Inclusief: alle lessen, excursies, Zoom bijeenkomsten, volpension en een gratis Prentenboek en set Veldkaarten
Exclusief: reis van en naar de Ardennen
Hieronder een voorbeeld les uit de online theorie:
Prijs
€ 750,=
(incl. BTW, Het Prentenboek en Veldkaarten)
Betalen in termijnen is uiteraard mogelijk!
Aanbetaling:
€ 150,=
Data
Startdatum | Einddatum | |
---|---|---|
Book now |
Deze cursus wordt weer gegeven in de periode december 2023 tot april 2024, exacte data zijn nog in ontwikkeling.
Je kunt je desgewenst al wel aanmelden, zo blijf je op de hoogte terwijl je nog nergens aan vast zit.
Data overzicht
Aanbod samenvatting
- gedegen opleiding in diersporen
- gegeven door één van Europa's CyberTracker Evaluators
- Uitgebreide theorie en daarna praktijk in het veld over:
'TRACKS': - Prenten van verschillende dierfamilies (zoogdieren, vogels, amfi/reptielen, ongewervelden)
- Morfologie (opbouw) van voeten en prenten
- Verschillen tussen voor- en achtervoeten
- Verschillende manieren van lopen leren herkennen
'SIGN": - Alle overige sporen zoals wissels, vraat, etensresten, nesten, veren, poep, enz enz
- Uitgebreide online lessen theorie (videos).
- Huis- en thuiswerk
- Zoom bijeenkomsten
- Lang weekend excursies in de Ardennen
- 4 manieren van lopen
- Introductie ‘CyberTracker’ methode
- Middelen en materialen
- Sporenbedden maken en cameravallen zetten
- Vastleggen en bewaren van gevonden sporen